widok_z_mogielicy
KORONA GÓR POLSKI

Dwa oblicza Mogielicy (Beskid Wyspowy)

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Mierzy 1171 m n.p.m., a ze względu ma swój charakterystyczny kształt przez miejscowych nazywana jest Kopą. Odwiedziliśmy ją dwa razy. Pierwszy w zimie, aby odetchnąć od zgiełku i smogu miasta, a drugi późną wiosną, gdy już oficjalnie rozpoczęliśmy zdobywanie szczytów w ramach projektu Korona Gór Polski.

Mogielica w zimowej odsłonie

W styczniu temperatura kilka stopni na minusie, śnieg gdzieniegdzie do kolan… zimowy klimat był niesamowity! Każde drzewo i każda gałązka była ośnieżona. Już na początku wędrówki, gdy minęliśmy ostatnie domy i weszliśmy w las poczuliśmy się jak w innym świecie, jak w bajce! Ten widok zapamiętamy na długo.

Druga strona medalu. BYŁO CHOLERNIE ŚLISKO. „Raki na taką górę? Bez przesady, nie będziemy się wygłupiać!” …no i w ten właśnie dzień zaliczyliśmy (w większości Kasia) kilka najbardziej spektakularnych gleb w życiu 🙂 . Na szczęście obyło się bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Mogielica wczesnym latem

Kolejnym razem udaliśmy się w Beskid Wyspowy pod koniec maja. Lato już było czuć na całego, inny świat niż za pierwszym razem, jednak nie mniej piękny! 🙂 Zieleń liści drzew i polan cieszyła oczy, a słońce dopełniało przyjemny całokształt naszej wędrówki.

W zimę, jak i późną wiosną wchodziliśmy zielonym szlakiem od Przełęczy E.Rydza-Śmigłego. Znajduje się tam niewielki parking, gdzie można bez obaw zostawić auto i ruszyć przed siebie 🙂

Większość szlaku prowadzi przez las, podejście nie jest zbyt wymagające, lecz łagodnie pnie się w górę, by po około 1,5 h doprowadzić wędrowca do Polany Wyśnikówka, z której roztacza się obłędna panorama na otaczające pasma górskie.

W mgnieniu oka z polany dotarliśmy na górę! Mogielica jest zalesionym szczytem, lecz znajduje się na niej wieża widokowa. Schody prowadzące w górę są strome, a więc warto być ostrożnym. Panorama z wieży jest wspaniała. Z tego miejsca dostrzeżemy między innymi Pieniny, Gorce, Beskid Wyspowy, Niski, Sądecki oraz Tatry!

Możemy z czystym sercem powiedzieć, że Mogielica to jedna z naszych ulubionych gór… ciężko stwierdzić dlaczego tak jest. Może przez przyjemne podejście? A może przez przepiękne widoki z wieży? A może dlatego, że za pierwszym i za drugi razem niemal nie spotkaliśmy innych wędrowców, a tłumy turystów nie psuły klimatu? Tak czy owak wrócimy tu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *