Kotor
CZARNOGÓRA

Kotor – średniowieczna przystań

Kotor to z pewnością jedno z najbardziej klimatycznych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie południowo-wschodniej. Zlokalizowany jest nad Zatoką Kotorską i razem z nią oraz kilkoma sąsiednimi miejscowościami został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru.

Brama Morska Kotor
Brama Morska

Piękny słoneczny czerwcowy poranek. Wyruszamy z miejscowości Ulcinj, gdzie zatrzymaliśmy się na kilka dni. Dochodzimy na wylotówkę i „łapiemy stopa na Kotor”! 🙂 Podobno jest to jedno z najładniejszych miast nad Morzem Adriatyckim. Chcemy to sprawdzić.
Po kilkunastu minutach zatrzymuje się wypasiony kamper… Tego jeszcze nie było! Mijało nas wiele podobnych „domów na kółkach” lecz niemal zawsze z osobami 50+ w środku, dlatego nasze zdziwienie wzięło górę kiedy drzwi otworzyli faceci w naszym wieku – „Jedźcie z nami!” No to pojechaliśmy :-).
Okazało się, że to Słowacy i angielski szybko zamieniliśmy na polsko-słowacki. Jechali do Mostaru, który odwiedzimy za jakiś czas, dlatego z punktu A do punktu B, który był po drodze do Bośni i Hercegowiny tego dnia dotarliśmy jednym pojazdem w bardzo miłej i wesołej atmosferze :-).

Kotor jest miastem portowym w Czarnogórze, zlokalizowanm nad Zatoką Kotorską. Z trzech stron otoczony jest masywami górskimi Lovcen, Vrmac i Dobrota. Nazwa Kotor wywodzi się od starogreckiego słowa Katareo, co znaczy gorąco. Jego początki sięgają już III w. p.n.e. lecz dziś znany jest ze swojego średniowiecznego stylu, który jest niezwykle dobrze zachowany i trzeba przyznać, że zachwyca. Przede wszystkim wąskimi, krętymi uliczkami, w których bardzo łatwo się zgubić. Uwagę zwracają również nieregularne place, świątynie zarówno prawosławne jak i katolickie oraz pałace.

Wyjście przez Bramę Północną do Kotoru
Wyjście przez Bramę Północną
 Gurdić Bastion od  środka (Kotor)
Gurdić Bastion od środka
Cerkiew Św. Mikołaja w Kotorze
Cerkiew Św. Mikołaja
Cerkiew Św. Łukasza w Kotorze
Cerkiew Św. Łukasza
Starówka Kotoru
Starówka Kotoru

„Fiord południa”?

Zatoka Kotorska nazywana jest „najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy”. To jednak nie jest prawda. Mimo, że przypomina peryglacjalny krajobraz to w rzeczywistości fiordem nie jest. Faktem jest, że fiord to rodzaj zatoki o stromych brzegach, mocno wciętej w głąb lądu, lecz powstałej poprzez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Zatoka ta, natomiast nie jest pochodzenia lodowcowego. Utworzyła się poprzez zalanie doliny rzecznej, a taką formę nazywamy riasem. Nie mniej jednak wygląda przepięknie!

Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska
Mury obronne Kotoru
Mury obronne w Kotorze

Kotor miasto kotów

Pierwsza „rzecz”, która rzuca się w oczy w Kotorze to… KOTY. Są wszędzie. Śpią na parapetach, murach, dachach. Lekceważąco patrzą na turystów, robiących im zdjęcia, dla których są jedną w największych atrakcji w tym mieście. Ponadto, ich wizerunki znajdujemy w każdym sklepie z pamiątkami, na poduszkach, kubkach, obrazach… Chyba nie zdziwi nikogo też fakt, że istnieje tam muzeum kotów!

Witryna sklepowa
Kot śpiący na parapecie
Jeden z wielu kotów wylegujących się w każdym możliwym miejscu
Jeden z wielu kotów zamieszkujących Kotor
Koty Kotoru są niezbyt zainteresowani turystami, czego nie można powiedzieć o zwiedzających 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *