NA POŁUDNIE,  SŁOWACJA

Spiski Zamek – bajkowa twierdza

Spišský hrad to jeden z największych kompleksów zamkowych w środkowej Europie. Jego obszar wynosi ponad 4 ha. Wznosi się na wapiennej skale, przez co znacznie przewyższa otaczający go teren. Sprawia to, że w sąsiedztwie uprawnych pól, lasów i domów wygląda niczym z baśni.

Spiski zamek zlokalizowany jest na terenie Żehry. Jest to wieś na Słowacji znajdująca się w historycznym rejonie Spisz. Podążając trasą Preszów-Poprad nie sposób go nie zauważyć! Tak też było w naszym przypadku, gdy jechaliśmy autostopem z Preszowa w stronę Słowackiego Raju. Gdy kierowca dostrzegł jak patrzymy na ruiny znacznie wznoszące się ponad okolicę postanowił że się zatrzyma, i tak zrobił… ale na środku autostrady i powiedział, że albo przejdziemy w lewo przez kilka pasów, albo zejdziemy w prawo i przeskoczymy przez ogrodzenie! Jak można się domyśleć POJECHALIŚMY DALEJ, też wysadził nas na autostradzie, a my zwiedziliśmy zamek następnego dnia 🙂

Początkowo pełnił funkcję twierdzy granicznej państwa węgierskiego, a biegiem lat stał się głównym centrum dowodzenia świeckiego na Spiszu.
Forteca posiadała kilku właścicieli, którzy rozbudowywali i ubogacali ten kompleks zgodnie z obowiązującymi w danym czasie zwyczajami. Spowodowało to, że możemy w nim znaleźć elementy romańskiego, gotyckiego i renesansowego stylu.

Szczególną rolę w historii zamku odegrał Štefan Zápoľský, który inwestował w zamek ogromne pieniądze. Chcąc stworzyć tu reprezentacyjną siedzibę szlachecką dobudował kaplicę św. Elżbiety Węgierskiej, pałac i salę rycerską. W jednej z komnat urodził się jego syn – Jan, który został królem Węgier.

Od momentu wybuchu pożaru w 1780 roku zamek popadał w ruinę. Jednakże, całkowitemu jego zniszczeniu zapobiegli konserwatyści zabytków, którzy od 1970 roku pracują nad zachowaniem i rekonstrukcją kompleksu.

Mimo prowadzonych do dziś prac na zamku, znaczna jego część jest udostępniona do zwiedzania. Oprócz pozostałości murów możemy zobaczyć niewielkie muzeum, gdzie znajdziemy wyposażenie średniowiecznej kuchni, komnaty oraz „łazienki”, ciekawą ekspozycję militariów i dowiemy się co nieco o historii zamku.

Z pewnością jedną z większych atrakcji na zamku jest wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możemy dostrzec nawet Tatry.

Spiski Zamek to ruina, trzeba jednak przyznać, że bardzo imponująca. Może od wewnątrz wygląda niepozornie, lecz spoglądając na nią z pewnej odległości sprawia wrażenie twierdzy nie do zdobycia i onieśmiela swoimi rozmiarami.
Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie @wlasny_azymut
Film, w którym znajdują się ujęcia ze Spiskiego Zamku:
https://youtu.be/mwOdMr6YB2A

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *